Čtvrtý ročník mini-festu je za námi: Bylo to famózní, bez vás všech by to ale nešlo!

Máme sbalené pivní sety, uklizené pódium a v uších nám ještě pořád trochu doznívá muzika vystupujících kapel. Letošní čtvrtý ročník Rakovického mlýn mini-festu byl jednoduše neuvěřitelný. Nezlomila nás ani průtrž mračen a atmosféra, která na dvoře panovala, nás bude hřát ještě hodně dlouho.

Tenhle festival je čistě nezisková a srdcová záležitost. A protože ho děláme na koleni, stojí a padá s lidmi, kteří nám věnují svůj čas, energii, sílu a kolikrát i nervy.

Chci proto z celého srdce poděkovat těm, bez kterých by letošní festiválek vůbec nevznikl:

🪖 Historie, která ožila před očima

  • panu Famfule: Za to, že pojal ukázky vojenské historie ve velkém stylu. Celé to perfektně zorganizoval a navíc poskytl většinu cenných materiálů pro výstavu v mlýnici a navíc naložil všechny pivní sety.
  • panu Malíkovi: Za věrné ztvárnění von Puklera a také za to, že mě propojil s píseckou filmovkou, díky čemuž budeme mít z akce profesionální videozáznam.
  • Ivanovi: Za propojení se spolkem vojenské historie a za to, že před akcí sedl na traktůrek a poctivě posekal všechno, co bylo potřeba.
  • Všem ostatním ze spolku vojenské historie: Vaše scénky byly sehrané naprosto famózně a diváci i my jsme hltali každý moment.
  • Panu Boučkovi: Za ochotné zapůjčení velkoformátových historických fotografií z obecního úřadu v Čimelicích.
  • Jůlii: Za to, s jakým citem a skvěle připravila celou výstavu fotek a textů v prostorách mlýnice.

🎸 Hudební nebe i boj s nepřízní počasí

  • Kapele Pole: Že i přes nabitý program (v ten den už hráli na jiném festivalu) sedli do auta, dorazili k nám a vystřihli naprosto nezapomenutelný koncert.
  • Tadeášovi a Late Magic TODO: Za to, že dorazili přesně na čas a začali hrát (skoro) na minutu přesně. A hlavně za to, že to nezabalili a vydrželi hrát s plným nasazením i ve chvíli, kdy před sebou neviděli publikum – lidi se totiž neschovávali před nimi, ale před šílenou průtrží mračen!
  • Zdeňkovi: Tady se tleská hned třikrát. Za to, jak geniálně vymyslel ochranu dvora před deštěm, která se pak ukázala jako naprostá spása, za neskutečné paření v kotli a za milion dalších drobností.
  • Tomášovi a Martinovi: Za perfektní nazvučení celé akce. Víme, že to v těch našich podmínkách a s rozmary počasí neměli vůbec lehké.
  • Lukášovi: Že si vzal na starosti roli stagemanagera a udržel celý program pevně v rukou.
  • Honza 9.: Za to, že vlastními silami ukecal kapelu Šoulet, aby u nás zahrála, a navíc sám na hrbu odtahal zbytek těžkých trámů a prken pryč ze dvora.
  • pH7bandu: Za to že zahráli zadarmo i když o tom dopředu nevěděli 🙂
  • DJ Houškovi: Za skvělé rady s osvětlením scény a za to, jak rozjel závěrečnou diskošku. Kaťušy (málem) létaly vzduchem a tančilo se o sto šest!

🔧 Ruce, které makaly v zákulisí

  • Hance 9.: Že na poslední chvíli dokázala sehnat to skvělé občerstvovací duo, které nás nenechalo o hladu a žízni, a že masivně pomohla se zametáním dvora a sekáním pozemků.
  • Petrovi Machanovi za naprosto famózní zachycení celého festiválku na fotky.
  • Ruikovi, Pivkovi, Ondrovi a Žiškinovi: Za obrovskou pomoc při nekonečném skládání (a opravování) pivních setů a stavbě pódia. Jak je naším dobrým zvykem, vracíme půjčené věci v lepším stavu, než když jsme si je půjčili.
  • Obci Mirotice za to, že nám půjčují pivní sety za pár kaček.
  • Vlastíkovi: Že nám pomáhal s rozkládáním pódia i ve chvíli, kdy hrozilo, že hochytnou záda.
  • Miškovi, Petře, Petrovi a Martinovi: Za to, že po oficiálním programu rozjeli ten nejlepší jam u táboráku. Petr s Martinem u kytar vydrželi hrát a zpívat až do 4 do rána!
  • sestře Evě za označení nebezpečných míst
  • Ronymu za tisk plakátů, takže jsme jich mohli pověsit stovky
  • babičce Jitce za to že hlídala naše syny zatímco my makali na přípravě
  • a všem ostatním, kteří s něčím pomohli

🏛️ Podpora, bez které bychom byli „v ještě větším minusu“

Velké poděkování patří Jihočeskému kraji. Díky jejich finanční podpoře se letos stala malá velká věc – jako organizátoři neskončíme v tak obrovské finanční ztrátě, jako tomu bývá normálně. Velmi si této pomoci vážíme.

❤️ A to nejlepší na konec

Moje největší poděkování letí mé drahé manželce Hance. Nejen za to, že pro festival vymyslela a připravila skvělé vyžití pro děti, ale hlavně za to, že tyhle moje bláznivé nápady se mnou realizuje a toleruje už dlouhých deset let. Děkuju!

Bez vás všech by Rakovický mlýn nebyl tím, čím je. Jste skvělí a už teď se těšíme na další ročník (snad v sobotu 29.5.2027)!

Rakovický mlýn mini-fest 2026

Letošní ročník Rakovický mlýn mini-fest 2026 se rozjede 30.5.2026 od 12:30h. Těšit se můžete například na skvělou kapelu Pole, která minulý rok vyhrála věhlasnou hudební soutěž Porta, nebo na kapelu Šoulet, u které jistě budete chtít tančit. Dále zahrají pH7Band, Luduha a Late Magic TODO.

V rámci doprovodného programu opět připravujeme komentované prohlídky mlýnice, tak i místnosti kde fakticky skončila druhá světová válka v Evropě. Tyto prostory jsou běžně nepřístupné.

Kromě toho uvidíte ve spolupráci s nadšenci do vojenské historie rekonstrukci událostí konce druhé světové války, takže se letos máte opravdu na co těšit!

ve spolupráci
s Army muzeum Zdice

Právě na našem mlýně totiž probíhalo jednání o kapitulaci poslední bojující nacistické (několikatisícihlavé) jednotky. Také bude možné nahlédnout do mlýnice, kde jsou dochované některé mlýnské stroje.

Ještě doplníme pár praktických věcí:

  • vstupné je dobrovolné, budeme moc vděční za vaši podporu
  • přespat se dá na louce ve stanu, pro ty kdo preferují pevnou střechu nad hlavou doporučujeme nedaleký pension Schwarzenberský panský dvůr (2km autem)
  • parkování zajištěno na louce u mostu (bude označeno), prosíme nezajíždějte k bráně
  • občerstvení bude ke koupi na místě u našeho vyživovacího partnera (pivo, limo, klobásy atd.).
  • zahrada je oplocená a děti v ní mají dovoleno být dětmi – lézt na stromy a šťourat se v hlíně nikomu nevadí, můžete chtít vzít dětem náhradní oblečení 🙂 (jen ať moc nezničí označené záhony, aby měli slimáci co žrát)
  • kdyby někdo chtěl dorazit už v pátek a pomoct stavět pódium apod. budeme rádi
  • pokud bude zájem a chuť, může být i táborák s kytarama

Akci pořádáme ne pro zisk, ale jako poctu krásnému místu a fajn muzice a rádi se potkáme s dobrými lidmi. Dát to všechno dohromady nás stojí spoustu úsilí a nějakou tu kačku taky. Tak si to spolu užijme!

Těšíme se na vás!

Akce je nevýdělečná, vstupné dobrovolné.

Orientační harmonogram, změna času a účinkujících vyhrazena:

začátek
12:30otevření pro veřejnost
12:30Luduha (softrock)
13:15první prohlídka majitelem
13:45Late Magic TODO (jazz)
14:30příjezd von Pücklera
15:00druhá prohlídka interiéru
16:00pH7band (folkrock)
17:00třetí prohlídka interiéru
18:00Šoulet (polkapunk)
19:00prohlídka interiéru, odjezd von Pücklera
20:00Pole (folkrock)
22:00DJ Houška / jam u táboráku

Facebook událost.

Akce se koná za podpory Jihočeského kraje.

Díky za krásný den na Rakovickém mlýně!

Děkujeme všem, kteří dorazili na třetí ročník mini festiválku na Rakovickém mlýně v sobotu 17. května 2025. Vaše účast, pomoc a pozitivní energie dávají mini festiválku smysl.

Odpoledne i večer se nesly v přátelské atmosféře, která potvrdila, že má smysl podobné akce pořádat – ne pro zisk, ale pro radost a sounáležitost. Díky patří všem kapelám, které vytvořily pestrý hudební zážitek: od jazzových tónů Alderflow a Bludného proudu, přes folkrockové Ph7band až po večerní chill s Naboso a skvělou párty s DJ Starostou.

Zvláštní poděkování míří k těm, kdo přijeli už v pátek a pomohli postavit pódium, připravit zázemí a po akci zase mlýn uklidit. Také děkujeme všem, kdo přispěli dobrovolným vstupným – díky tomu můžeme pokrýt alespoň malou část nákladů na techniku a kapely.

Bylo radostí sledovat děti, jak si užívají zahradu, stromy a hlínu bez zbytečných zákazů. A zájem o komentované nahlédnutí do prostor mlýna i historického místa kapitulace byl opravdu veliký – díky za něj.

Také děkujeme spolku https://buddies-pisek.cz/ kteří přijeli v dobových amerických uniformách a udělali malou výstavku předmětů z konce války.

S potěšením oznamujeme, že další ročník plánujeme na sobotu 30. května 2026. Těšíme se opět na viděnou – ať už při práci, hudbě, nebo jen tak u táboráku. Sledujte nás dál, a pokud máte fotky nebo videa z akce, budeme rádi za sdílení.

Díky, že tvoříte tenhle kousek světa s námi!

Mini festiválek na Rakovickém mlýně v sobotu 17.5.2025

Po roční pauze letost pořádáme třetí ročník mini festiválku na Rakovickém mlýně. Těšit se můžete na živou muziku, dílničky a další venkovní zábavu pro děti a DJ ve večerních hodinách.

14h Otevřeno pro veřejnost
14:30h Alderflow (Jazz) https://bandzone.cz/alderflow
16:15h Bludný proud (Jazz) https://instagr.am/bludny_proud
17:30h Ph7band (Folkrock) https://www.ph7band.cz/hear/
20h Naboso (Folk alternative) http://www.youtube.com/@nabosoband719
Dojezd: DJ Starosta

V rámci akce bude možné i nahlédnout do jinak nepřístupných prostor, kde před 80ti lety fakticky skončila druhá světová válka v Evropě. Právě na našem mlýně totiž probíhalo jednání o kapitulaci poslední bojující nacistické (několikatisícihlavé) jednotky. Také bude možné nahlédnout do mlýnice, kde jsou dochované některé mlýnské stroje.

Ještě doplníme pár praktických věcí:
– vstupné je dobrovolné, budeme moc vděční za vaši podporu
– přespat se dá na louce ve stanu
– parkování zajištěno na louce u mostu (bude označeno), prosíme nezajíždějte k bráně
– občerstvení bude ke koupi na místě u našeho místního vyživovacího partnera (pivo, limo, klobásy atd.).
– zahrada je oplocená a děti v ní mají dovoleno být dětmi – lézt na stromy a šťourat se v hlíně nikomu nevadí, můžete chtít vzít dětem náhradní oblečení 🙂 (jen ať moc nezničí označené záhony, aby měli slimáci co žrát)
– kdyby někdo chtěl dorazit už v pátek a pomoct stavět pódium apod. budeme rádi
– pokud bude zájem a chuť, může být i táborák s kytarama

Akci pořádáme ne pro zisk, ale jako poctu krásnému místu a fajn muzice a rádi se potkáme s dobrými lidmi. Dát to všechno dohromady nás stojí spoustu úsilí a nějakou tu kačku taky. Tak si to spolu užijme!

Těšíme se na vás!

Více info také na facebootku: https://fb.me/e/618Gs76nk

Minifestiválek na Rakovickém mlýně bude 17.5.2025

Letos si nemůžeme nechat ujít příležitost připomenout 80té výročí konce druhé světové války v Evropě, který shodou okolností proběhl na našem mlýně podpisem kapitulace poslední velké bojující armády. Tentokrát se festiválek bude konat v sobotu odpoledne a večer 17.5.2025.

Program pro Vás připravujeme a včas dáme vědět, ale i letos se můžete těšit na několik kapel, workshopy a možná i divadlo pro děti.

Proběhl druhý ročník minifestu

Dnes 12.8 se konal již druhý ročník minifestu. Vystoupily postupně tři a půl kapely:
Teddy band (Jazzové piáno), PH7band (allžánr folk), The Turpentine Ray (folk rock), Klec (postklezmer) a nakonec to s vinyl rozjel i DJ Starosta.

Dočkali jsme se i odborné přednášky v mlýnici na téma staré mlýnské stroje.

Pravda, návštěvnost mohla být vyšší, ale ti kteří dorazili určitě nelitovali.

Už teď se těšíme na další ročník!